طراحی بسته بندی و چاپ کارتن

طراحی کارتن و آثار تجاری و تبلیغی آن
طراحی کارتن و آثار تجاری و تبلیغی آن

طراحی  کارتن  به عنوان یک محصول سلولوزی نیازمند شناخت به اصول طراحی و البته مختصات این نوع بسته بندی است. کارتن امروزه به‌عنوان پرکاربردترین روش بسته بندی محصولات صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. اين محصول معمولا از۳ تا ۵ لایه کاغذ ضخیم و فشرده در رنگهای سفید و قهوه ای ساخته می شود.

اما در بسته بندی، صرف حفاظت از کالا برای ما کفایت ندارد. بلکه بسته بندی سیستم مركبی است كه هم وظیفه حفاظتی (Protective) و هم وظیفه ارتباطی یا اطلاع رسانی (Information active) در آن حائز اهمیت است. به همین جهت بسته‌ بندی به عنوان یكی از رسانه ‌ها، محمل ‌ها یا طریق ایجاد ارتباط و اطلاع رسانی نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در بسته ‌بندی اگر پوشش حفاظتی در حد كفایت نباشد، كالا از نظر فیزیكی آسیب می‌بیند اگر پوشش، اطلاعاتی نادرست داشته باشد، اعتماد مخاطب (خریدار) از بین می‌رود. اینجاست که چاپ کارتن برای ما اهمیت خواهد داشت.

چاپ کارتن

ازنظر تبلیغ محصول به علت دارا بودن ویژگیهای منحصر بفرد الیاف سلولوزی مانند کاغذ و مقوا ازنظر چاپ پذیری و نشست خوب مرکب درسطح کارتن و انعطاف درمقابل انواع روشهای چاپ به سهولت می‌توان تصویر لوگو، نشان تولید کننده و دیگر نمادهای تبلیغاتی را با کیفیت عالی چاپ نمود و ازبسته بندی تولید شده بعنوان یک اثر تبلیغی برتر استفاده نمود و شاخصهای فروش را بالا برد. شیوه چاپ متداول در کارتن سازی به صورت فلکسوگرافی است و کارتن ایپک نیز از همین شیوه استفاده می نماید:

ماشین آلات کارتن سازی
بخش چاپ از خط تولید کارتن ایپک

تبلیغات و طراحی کارتن

طراحی کارتن در مبحث طراحی بسته بندی مورد توجه قرار میگیرد. و در عملكرد تبلیغاتی بسته بندی موثر است.

در عملکرد تبلیغی، طرح باید نمایشگر نام تجاری مخصوص و همچنین علامت تجاری مختص به خود (آرم، لوگو تایپ یا آرم نوشتاری) و جملات و شعارهای تبلیغاتی كه كالا را معرفی می ‌نماید، باشد. همچنین عكس ها و طراحی های زیبا، انتخاب رنگ بجا و فرم مناسب بسته‌ بندی را از میان دیگر بسته‌ ها متمایز می‌ سازد و آن را دارای شخصیت مخصوص به خود و هویت خاص می ‌كند.

در این زمینه هر چه انتخاب رنگ مناسب‌ تر باشد و فرم بسته‌ بندی عقلانی ‌تر، آرم قابل دید تر و نام زیبا تر و خوانا تر باشد، جذابیت بیشتری برای مصرف كننده ایجاد می‌گردد. به همین سبب ما نیز در چاپ کارتن به دنبال معرفی ساده و ایجاد جذابیت بدون افتادن در دام هیاهوی های تصویری هستیم.