پلاستیک آفت محیط زیست دنیای مدرن

هجوم توسعه صنعتی به محیط زیست از تلخ ترین رخدادهای عصر مدرن است و در مقابل، از جمله معیارهای انتخاب کسب و کار برای مجموعه «کارتن ایپک» وفق پذیری آن نسبت به طبیعت بود. پلاستیک با همه سودمندی برای صنعت و زندگی روزمره در عصر حاضر، با افراص در بهره‌گیری روبروست آنچنان که بر اساس آمار و شواهد استفاده مستمر از کیسه های پلاستیکی سالانه رقمی نزدیک به ۲۰۰ هزار تن پلاستیک تولید و به مصرف می رسد؛ رقمی که به دلیل شرایط شکننده ای که امروز محیط زیست کشور با آن روبروست می توان از آن به عنوان بحران عمیق زیستی یاد کرد.

همین چالش موجب گردیده است که امروز بسیاری از کشورهای جهان استفاده از پلاستیک را به حداقل نیاز محدود نموده‌اند. یکی از کشورهایی که در زمینه تولید و مصرف پلاستیک در میان ۱۰ کشور نخست جهان قرار گرفته ایران است. به نسبت بسیاری از کشورهای جهان می توان چنین گفت که از ورود پلاستیک به حوزه صنایع ایران زمان مدیدی نمی گذرد، لکن بر اساس آمار رسمی منتشر شده تنها در پایتخت ایران روزانه نزدیک به ۵۰۰ تن پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می شود که در دراز مدت سبب اخلال در این چرخه شده و آسیب های آن غیر قابل جبران خواهد شد.

پلاستیک و محیط زیستدر حالی که در کشور ما انفجاري در زمينه توليد و مصرف نايلون ها و ظروف يك بار مصرف رخ داده، بسیاری از کشورهای جهان مدت ها است رویکرد خود را نسبت به استفاده از مواد پلاستیکی تغییر داده اند. به ویژه در این کشورها با هماهنگی رسانه ها و فعالان محیط زیست جنبشی عمومی برای کاهش مصرف این مواد رخ داده است. به طوری که یک فروشگاه زنجیره ای مشهور در یک کشور اروپایی به این دلیل با اقبال عمومی مواجه شد که شعار خود را تلاش برای حذف نایلون از فروشگاهش انتخاب کرد.

زمانی که این کیسه ها و ظروف، جایگزین اسلاف پارچه ای و کاغذی خود شدند شاید کمتر کسی فکر می کرد در آینده ای نزدیک همین جایگزین ها، تبدیل به یکی از معضلات اصلی محیط زیست شوند.براساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از ۳میلیون تن پلاستیک تولید می شود. کارتن ایپک به سهم خود در تلاش است که بتواند با ارائه راه حل های مقوایی، جایگزین کارآمدی برای ظروف و بسته بندی پلاستیکی ارائه نماید.

تدبیرهای عبور از بحران پلاستیک

کشورهای پیشرفته چند سالی است که استفاده از ظروف یک بارمصرف گیاهی را جایگزین انواع پلاستیکی آن کرده اند. در کشور های صاحب فناوری تولید پلیمر های گیاهی، از نشاسته ذرت، سیب زمینی و گندم برای این منظور استفاده می شود. نشاسته به طور طبیعی یک پلیمر گیاهی ضعیف است که خاصیت هیدروفیلی دارد.

فزودن اسید های چرب گیاهی چون استاریک اسید و اولئیک اسید باعث می شود تغییراتی در ترکیب اولیه به وجود آید و با تشکیل گروه استری با زنجیره طویل کربنی، خاصیت آب گریزی ایجاد شود.در استفاده از این پلاستیک ها هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمام انواع ظروفی که با پلاستیک های معمولی ساخته می شوند با پلیمر های گیاهی هم قابل تولید هستند، ضمن اینکه پلیمر های گیاهی از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند، در مایکروفر قابل استفاده اند و برخلاف پلی استایرن که استفاده از آن در دمای بالاتر از ۶۵درجه مجاز نیست، دمای ۹۰ تا ۱۰۰درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل می کنند